Moda jako nieodłączna towarzyszka codzienności

m1

Rozważania dotyczące mody zacząć należałoby od tego, czym ona właściwie jest? Najprostszą jej definicją jest stwierdzenie, że moda to nic innego, jak sezonowy trend, sposób ubierania (fryzury i makijaż także są brane pod uwagę). Moda charakteryzuje się więc przede wszystkim tym, że jest krótkotrwała i ulotna. Nadejście nowej pory roku symbolizuje najczęściej pojawienie się czegoś nowego w świecie mody. Wbrew panującym zasadom dla niemalże każdego człowieka moda może być  zupełnie innym. Gwiazdy filmów i telewizji mają swoich własnych projektantów i nie założą na siebie byle czego, nawet jeżeli ich wygląd jest krytykowany. Bycie modnym w dzisiejszych czasach oznacza właściwie noszenie ubiorów popularnych, wykreowanych przez wiodących producentów. Co w takim razie z indywidualnym stylem? Czy człowiek ubrany inaczej niż większość osób nie ma prawa na bycie modnym? Wręcz przeciwnie. Często postacie oryginalne nie idą w parze z wszechogarniającą modą. Z biegiem lat, a nawet dziejów, znaczenie wierzchniego odzienia zmieniało się diametralnie. Już w starożytności tylko najwyżej postawieni mogli nosić ozdobne szaty. Właściwie od samego początku naszego istnienia to właśnie po sposobie ubieranie można było poznać, kto jest na szczycie, a kto na samym dole w hierarchii społecznej. Taka stygmatyzacja trwała bardzo długi czas. Współczesność i obecny stan zmieniły ten pogląd. Dzisiaj nawet bogaty człowiek  może założyć dres, jeśli ma na to ochotę i nie będzie z tego powody wytykany. Moda wiązać się może również z przynależnością do wielu grup społecznych czy nawet subkultur. Można by rzec, że oni też mają swoją własną modę i jest ona traktowana jako styl życia.

zdjęcia ślubne Częstochowa

Moda wielu osobom kojarzy się zapewne z wieloma znanymi projektantami. To oni kreują wzorce i dyktują trendy. Już na początku XX wieku swoją działalność rozpoczęły tak znane do dziś postacie jak Hugo Boss czy Coco Chanel, których sławę można nazwać nieprzemijającą. Tak wielki wpływ wywarli na świat mody, że mimo ich odejścia sama marka firmowana nazwiskiem trwać będzie z pewnością przez wiele lat. Wśród największych i najbardziej rozpoznawalnych nazwisk modowej sceny trzeba wymienić koniecznie sławy takie jak: Alexander McQueen, Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Calvin Klein, Marc Jacobs, Domenico Dolce  & Stefano Gabbana, Giorgio Armani. Nawet jeżeli ktoś nie widział chociażby jednej z ich kolekcji, to z pewnością o nich słyszał. Niektóre z  pokazów mody robione są jak przedstawienia pełne przepychu i nienaturalnych kształtów. Aż chciałoby się zapytać po co? Projektanci to także artyści, którzy tworzą sztukę w postaci ubrań. Moda dla przeciętnych zjadaczy chleba jest zupełnie inna niż ta z większości wybiegów. Chcąc być modnym nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy.

               Moda fascynująca jest przede wszystkim dlatego, że nie wiemy, co przyniesie kolejny sezon. Oczywiście coraz częściej zdarzają się powroty do przeszłości. To, co było noszone 50 lat temu, może zostać w piękny sposób odświeżone. Ten fakt, cieszy wiele osób, które żyły dawnymi czasami. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i obuwia. W modzie ważny jest także umiar. Dobierajmy z głową swoje odzienie, żeby nie przesadzić i nie czuć się źle. Są także ubrania, o których zwykło się mówić, że nie wychodzą z mody. Do takich strojów z całą pewnością należy ,,mała czarna” stworzona wiele lat temu przez Coco Chanel. Ta krótka i jakże prosta sukienka nadaje się na każdą okazję. Szukając modnych ubrań bierzmy pod uwagę przede wszystkim swoje samopoczucie w danym stroju. Moda ma dawać radość, a nie poczucie skrępowania.