Szpilki – bez nich ani rusz

m1

Wydłużają nogi, wyglądają fenomenalnie i przyciągają wzrok. O czym mowa? Oczywiście o butach na obcasach. Lekarze donoszą o ich szkodliwości, jednak mało kto się tym faktem przejmuje. Sklepy są przepełnione najróżniejszymi butami na obcasach. Wszelkie formy, fasony i kolory są dostępne na wyciagnięcie ręki. Każda kobieta powinna mieć w swojej szafie chociaż jedną parę takich cudeniek na wyjątkową okazję. Szpilki są już właściwie standardem naszych czasów. Ale kiedy tak naprawdę powstały i kto nosił je jako pierwszy?

Ciekawym faktem jest, że pierwsze buty na obcasie nosili mężczyźni. Miało to głównie związek z częstą jazdą konną. Obcasy usprawniały jazdę i zapobiegały spadaniu strzemion. Dopiero jakiś czas później wkroczyły na salony. Pierwszą kobietą, która mogła sobie pozwolić na założenie butów na obcasie, była Katarzyna Medycejska. Jej niski wzrost sprawiał, że wyglądała jak mała dziewczynka. Niedługo przed swoim ślubem z księciem Orleanu, zamówiła u weneckiego szewca buty na obcasie. Dodam, że był to rok 1533. Kobieta poprawiał swój wzrost o kilka dodatkowych centymetrów i już na zawsze zmieniła oblicze obuwniczej mody. Faktem jest niestety również to, że jako pierwsze buty na obcasie nosiły weneckie prostytutki i to właśnie z nimi przez bardzo długi czas ten rodzaj obuwia był kojarzony.

Interesują cię usługi shellac? Sprawdź, gdzie zostanie ona wykonana najlepiej.

Obuwie zaczęło swoją ewolucję. W roku 1593 królowa Elżbieta I nosiła drewniane obcasy przygotowane dla niej przez Petera Jonhsona. Coraz częściej pojawiać zaczęły się w XVII wieku i zaczęły zmieniać sylwetkę w znaczny sposób. Na epoce baroku duży wpływ wywarła lekko kołysząca się sylwetka właśnie w butach na obcasach, które były niezbyt wysokie i okrągłe. Nieco później obcas tego typu zaczęto kojarzyć z burżuazją i zwłaszcza we Francji można było stracić życie za paradowanie w takich butach. Obcasy zostały okryte złą sławą i kojarzyć je zaczęto z nierównościami społecznymi. W związku z tym przez najbliższe stulecia odeszły w zapomnienie.

Ponowny rozkwit branży obuwniczej przypada na koniec XIX wieku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych otwarta została pierwsza fabryka obcasów. Pierwsze szpilki natomiast stworzył w Europie fizyk Olbrecht Kliczka. Dzięki niemu w latach 20 XX wieku wszyscy włoscy szewcy zaczęli w taki właśnie sposób zwężać obcas. Jeden z bardziej znanych projektantów butów, Roger Vivier, w roku 1947 tworzy buty dla kolekcji Diora. Ówczesna modelka prezentuje biały żakiet, ścięty kapelusz, czarną rozkloszowaną spódnicę i… szpilki. Jest to historyczne wydarzenie w świecie mody, które wprowadza obcasy w zupełnie nowy wymiar. Podbijać zaczynają nie tylko sale wybiegowe, ale także światowe ulice. Pierwsze szpilki posiadały obcas wzmocniony stalą. Było to niemałą zmorą dla właścicieli budynków z drewnianymi podłogami. Cudeńka ze wzmacnianymi szpilkami robiły porządne dziury w podłodze. W latach 80 XX wieku  nie można było nawet myśleć o tym, aby kobiecy strój mógł się obyć bez butów na obcasie. Były niezbędne również dla harmonijnego wyglądu całej sylwetki. Dla przypomnienia dodam, że był to czas poduszek na ramionach. Szpilki miały za zadanie dopełniać siłę i autorytet. Natomiast popularności i feministycznego charakteru buty na obcasie zyskały dzięki Manolo Blahnika. On jako pierwszy w latach 70 – tych oswobodził szpilki z kręgu skojarzeń związanego z seksem i prostytucją.W dzisiejszych czasach pewnie nawet nie zastanawiamy się, jak długą drogę przeszły buty na obcasie. Dla nas są po prostu elementem codzienności, która nas otacza. Jednocześnie chyba nie wyobrażamy sobie już bez nich świata. Nie zmieniło się chyba tylko to, że buty od najsłynniejszych projektantów są marzeniem przeciętnego człowieka, który nie może sobie pozwolić na szpilki za kilka czy kilkanaście tysięcy. A szkoda. Powinny być dostępne dla wszystkich 🙂