W jaki sposób chronić siebie i dzieci przed smogiem w miastach?

Problem smogu w największym stopniu dotyczy metropolii takich jak Kraków czy Warszawa, choć nie jest obcy również mieszkańcom mniejszych miast, na przykład Żywca. Wpływ na tak złą jakość powietrza mają obecnie nie tylko spaliny silników samochodowych, ale również paliwa stałe, którymi ogrzewamy nasze domy.

Powietrze, który zabija

O tym, że smog każdego roku zabija 50 tysięcy Polaków, mówili specjaliści podczas seminarium, które odbyło się w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w lutym 2017 roku. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do przedwczesnych zgonów – udarów, zawałów czy zatorów płuc. Problemy krążeniowo-oddechowe są przyczyną śmierci również wielu osób zamieszkujących rejon Śląska. Wnioski te płyną ze statystyk prowadzonych m.in. przez Śląską Bazę Sercowo-Naczyniową w Zabrzu.

Polska, Wielka Brytania, Chiny – cały świat walczy ze smogiem

W jednej z największych europejskich stolic, Londynie, problem smogu stał się tak poważny, że rząd publikuje specjalne komunikaty, w których zaleca zaprzestanie ćwiczeń na świeżym powietrzu czy ograniczenie spacerów z dziećmi w wózku w okresach wyjątkowego nasilenia zjawiska. Ponadto, właściciele aut z silnikiem Diesla muszą płacić wyższe opłaty za przejechanie przez centrum miasta. Mimo to, problem smogu wciąż jest bardzo poważny.

Na problem zanieczyszczonego powietrza, które zabija tysiące ludzi na całym świecie, zwrócili uwagę także projektanci mody, którzy w październiku 2014 roku podczas China Fashion Week w Pekinie zaprezentowali modelki z maskami antysmogowymi na twarzach. Wydarzenie to zapoczątkowało nowy trend w modzie, znany pod nazwą pollution chic. W tym samym roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, z którego wynika, że w tamtym czasie smog doprowadził do 7 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. W Chinach za zanieczyszczenie powietrza w dużej mierze odpowiadają właściciele domów wiejskich. Powietrze w tych regionach często jest znacznie bardziej skażone niż zanieczyszczenia w miastach. Problemem jest również przemysł. Te przerażające dane skłoniły rządy wielu państw do podjęcia działań ograniczających poziom smogu w powietrzu, którym wszyscy oddychamy.

Jak chronić siebie i swoje dzieci przed smogiem?

W obliczu tych zatrważających liczb rodzi się pytanie: „w jaki sposób my, szarzy zwykli obywatele, jesteśmy w stanie chronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza?”. Praktycznie jedyną szansą, jaką mamy obecnie, jest noszenie masek antysmogowych. Każda z nich zawiera 4 warstwy filtrujące wraz z zaworem oddechowym. Warto dodać, że filtry wykonane są m.in. z włókniny polipropylenowej i bawełny, które mają za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia, zanim trafią one do naszego układu oddechowego. Maski dostępne są w różnych kolorach do wyboru. W sklepie ecoHealth można nabyć nie tylko maski antysmogowe, ale także wymienne filtry do nich.